Szkoła Podstawowa w Liczu

Wolontariat dzieci i młodzieży

Zakończył się w większości “zdalny” rok szkolny dla naszych Wolontariuszy małych i dużych. Podsumowaliśmy swoje działania w tym roku i uznaliśmy, że było ich naprawdę sporo :) mimo trwającej pandemii. Na Wolontariuszy zawsze można liczyć! To wspaniałe empatyczne osoby!

W akcji “Odkręcam, zbieram, pomagam” wyróżniły się w semestrze II klasy 1-3 :) Wśród nich są Mistrzowie pomagania chorym dzieciom. To Szymon Wójcik z kl. 1 oraz Mateusz Pietrzyk z kl.2.

Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom za wzorowe postawy pomocy drugiemu człowiekowi z naszego pobliskiego terenu i tym z odległych krajów globalnego Południa!
Jesteście Wielcy:)

Prezentacja

 

Dziękujemy!

Dzień zakończenia roku szkolnego to czas podziękowań dla kadry pedagogicznej za ich poświęcenie i trud wychowawczy. W ostatnim czasie poczuliśmy wyjątkowo silnie, że szkoła to nie tylko lekcje, ale przede wszystkim relacje. Dlatego z tej okazji Szkolny Klub Wolontariusza „Nadzieja” zaprosił po raz pierwszy w szkole klasę VI wraz z Panią wychowawczynią do wypróbowania nowego sposobu na okazywanie wdzięczności. Otóż zrealizowali oni wspólnie akcję Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc.

Uczniowie, uczennice oraz ich rodzice odpowiednio wcześniej otrzymali informację, aby zamiast kupować kwiaty i czekoladki, zaangażowali się w pomaganie! Poza tym klasa VI została wprowadzona w temat pomocy humanitarnej i sytuację w Somalii w ramach programu „Wiem i działam”.

Mieszkańcy i mieszkanki tego afrykańskiego kraju od dłuższego czasu zmagają się z trudnymi warunkami bytowymi. Katastrofa klimatyczna te warunki jeszcze bardziej pogarsza. Długotrwałe susze i gwałtowne powodzie oraz wieloletni konflikt prowadzą do przemieszczania się ludzi i problemami z zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych, takich jak woda, jedzenie lub schronienie.

Razem mogliśmy ich wesprzeć!

Młodym ludziom z klasy 6 oraz Oskarowi, Olivierowi i kilku nauczycielom udało się solidarnie pomóc innym oraz wspólnie nauczyć się czym jest pomoc humanitarna.
Zebrana do skarbonki kwota w dniu 25.06.br. to 201 zł. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Somalii.

Wielkie dzięki za tą świetną lekcję pomagania w praktyce!

 

Więcej informacji:

www.pah.org.pl/edukuj

www.bit.ly/zamiastkwiatkaPAH

IX SZKOLNA EDYCJA PRZEGLĄDU PASJI I TALENTÓW „TERAZ TY” - Mam talent

Udało się! Po raz dziewiąty odbył się Przegląd pasji i talentów uczniów naszej szkoły :) Ilość uczestników przerosła oczekiwania organizatorów. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, ich rodziców i wychowawców na specjalnie przygotowanej scenie zaprezentowało się 40 uczestników! Pasje uczniów są różnorakie: od śpiewu, tańca, teatru, akrobacji, rysowania, archeologii, pieczenia tortów, gry na pianinie po jazdę konno, na rolkach, rowerze, fotografowanie, piłkę nożną oraz dinozaury... Tak trzymać! Każdy zasłużył na dyplom oraz medal MAM TALENT!

Szkoła to nie tylko lekcje! Szkoła z Pasją umożliwia uczniom prowadzenie ciekawych działań pozalekcyjnych. Uczy współpracy, zaangażowania, aktywności obywatelskiej i wolotariatu! Pasja jest jak motor napędzający człowieka – umożliwia realizację wspaniałych, ciekawych zadań.

Prawdziwi pasjonaci SĄ SZCZĘŚLIWI, gdy mogą realizować swoje zainteresowania. NIE MUSZĄ sztucznie poprawiać sobie nastroju różnymi używkami, NIE TRWONIĄ CZASU na zachowania ryzykowne.

Jeżeli ktoś nie odnalazł jeszcze swojego hobby to jedyne, co powinien teraz zrobić, to znaleźć je jak najszybciej! Znaleźć coś, co uskrzydli i da radość z życia!

Gratulujemy wszystkim wspaniałym uczestnikom Przeglądu! Pielęgnujcie swoje pasje i spełniajcie marzenia :) Zachowajcie Trzeźwy Umysł!

Spotkanie szkolnych talentów było świetną zabawą i rozrywką dla społeczności szkolnej po powrocie ze zdalnego nauczania. Działanie zostało zrealizowane przy wsparciu Urzędu Gminy Kwidzyn.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć...

LISTA UCZESTNIKÓW IX SZKOLNEGO PRZEGLĄDU PASJI I TALENTÓW „TERAZ TY”

Czytaj więcej: IX...

„Wiem i Działam”

To kolejny program edukacyjny Polskiej Akcji Humanitarnej realizowany w naszej szkole przez Szkolny Klub Wolontariusza „Nadzieja” - tym razem w wersji online podczas zdalnego nauczania. Nie marnujemy trudnego czasu i szkolimy się...
W czerwcu finał programu! Pragniemy utrzymać zacne miano Szkoły, która niesie pomoc.

Program „Wiem i działam” to cykl o mądrym pomaganiu kształtujący postawę odpowiedzialności i szacunku. W trakcie jego realizacji Wolontariusze dowiadują się jak reagować na kryzysy humanitarne na świecie, spowodowane przez konflikty zbrojne lub katastrofy naturalne oraz zapoznają się z praktycznymi pomysłami na działania.

 

W ramach cyklu zajęć,Wolontariusze wspólnie odpowiedzieli na 2 pytania (moduły):

LEKCJA 1 – Co to jest pomoc humanitarna?

LEKCJA 2 – Co się dzieje na świecie, że pomoc jest potrzebna?

W następnych modułach programu czekają ich:

LEKCJA 3 – Czy każda pomoc jest dobra?

LEKCJA 4 – Co możemy zrobić?

Całość działań osadzona jest w realiach działań PAH.

Finałem programu oraz działaniem będzie akcja „Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc”. Będzie zachęcała ona, aby zamiast kupować/przyjmować kwiaty na koniec roku szkolnego wpłacić dowolną kwotę lub wrzucić do skarbonki na rzecz pomocy humanitarnej na świecie.

Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia ciekawej animacji edukacyjnej pt. „Sztuka pomagania”:

https://www.youtube.com/watch?v=R--NSyvsI0o

 

 

Świąteczna zbiórka żywności dla Seniorów

W środę - 31. 03. br. zakończyła się zbiórka żywności trwająca cały miniony tydzień w naszej szkole. Kosze zapełniały się darami “w mgnieniu oka”. Serdeczne podziękowania dla Przedszkolaków, Uczniów, Rodziców oraz Pracowników szkoły, którzy okazali wiele dobra, serca i empatii wobec starszych, samotnych osób z okolicy naszej szkoły.

Przygotowano 8 paczek żywnościowych, kartki świąteczne z życzeniami, które z pomocą Sołtysów z Licza i Ośna zostały doręczone Seniorom. Wielkie DZIĘKI :)

Jesteście wszyscy wzorowymi Wolontariuszami!

Czytaj więcej: ...

Michał Szefler – 5 letni gość specjalny w naszej szkole

W minioną środę odwiedził nas niepełnosprawny Michałek wspólnie ze swoją mamą Martyną, którzy przybyli odebrać plastikowe nakrętki uzbierane w szkole w ramach akcji charytatywnej “Odkręcam. Zbieram. Pomagam”. Z przyjemnością przekazaliśmy im ok. 40 kg. tych kolorowych kółeczek, z których środki po sprzedniu w skupie wesprą turnus rehabilitacyjny chłopca w Warszawie.

Goście spotkali się również z uczniami klasy I, którzy najaktywniej jako Wolontariusze przynoszą nakrętki na rehabilitację chorych dzieci. Pani Martyna opowiedziała dzieciom o mózgowym porażeniu dziecięcym synka, jego zainteresowaniach, zabawach oraz rehabilitacji, którą codziennie odbywa, by móc samodzielnie chodzić i lepiej rozwijąć się.

Spotkanie przyniosło wiele radości i uśmiechu zarówno Michałkowi, jak i naszym uczniom, którzy bawili się z chłopcem oraz zadawali ciekawe pytania Pani Martynie. Dziękujemy za tą żywą lekcję integracji społecznej:)

Uwaga! Nakrętki zbieramy w dalszym ciągu! Zapraszamy wszystkich chętnych do przynoszenia ich do pokoju Pani pedagog.

Razem na święta

Nasza szkoła włączyła się w trzecią edycję akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej  „Razem na Święta”. Celem inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. 

Ze względu na stan epidemii działania realizowane w ramach akcji miały bezpieczny i odpowiedzialny charakter. Ważne było zachowanie dystansu społecznego oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.  

W ramach akcji Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice zrealizowali następujące działania: 
- wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich Rodzinie, Sąsiadom, Przyjaciołom Szkoły (wrzucenie do skrzynek pocztowych, wysyłanie),
- samodzielne przygotowanie słodkich upominków  i dzielenie się nimi (wizyta sołeckiego Mikołaja z Licza,  szkolne warsztaty pieczenia pierniczków),
- przygotowanie dekoracji, ozdób świątecznych dla osób z Rodziny i Przyjaciół, Sąsiadów (Dom Seniora, Pan Leśniczy),

- oferowanie pomocy osobom chorym lub starszym w przedświątecznych porządkach, zakupach.
To przykłady inicjatyw, które sprawiły wiele radości osobom czyniącym dobro, ale i tym, którzy je otrzymywali :)

 

Corocznie włączamy się aktywnie w akcję „Razem na święta”, ponieważ jesteśmy przekonani, że szczególnie w okresie przedświątecznym wiele osób czeka na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości!

Czytaj więcej: Razem na...

5 grudnia - Święto Wolontariuszy

Dzień Wolontariusza to międzynarodowe święto obchodzone corocznie. Zostało ono ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dnia 17 grudnia 1985 roku. Celem obchodów 5 grudnia jest uznanie i podziękowanie dla pracy Wolontariuszy na całym świecie za ich trud, czas i umiejętności poświęcane na rzecz innych.

Działalność charytatywna już od dawna znana jest również naszej Szkolnej Społeczności-Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom. Każdego roku włączamy się w pomoc innym lub organizujemy różne akcje charytatywne. Od 16 lat na terenie naszej szkoły działa SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA „NADZIEJA”, do którego należy wielu naszych Uczniów, nawet Przedszkolaków oraz Nauczycieli. Opiekunem Klubu jest Pani Lidia Banaś, pedagog szkolny.

 

 

Drodzy Wolontariusze! Oto życzenia dla Was:)

Z okazji Waszego święta

wszystkim Wolontariuszom i Wolontariuszkom
działającym na terenie naszej
szkoły życzymy dużo satysfakcji

z podejmowanych działań

oraz niespożytych pokładów energii!

Niech dobro, którym się dzielicie z innymi, powraca do Was zwielokrotnione!

Dzień Seniora i Dzień Życzliwości

Ogólnopolski Dzień Seniora obchodzony jest 14 listopada, a 21 listopada Dzień Życzliwości. Z tych okazji nasi szkolni Wolontariusze przez cały listopad w swoich domach i w szkole przygotowywali zdalną niespodziankę dla Seniorów! Mimo trwającej epidemii i trudności w zorganizowaniu wspólnego spotkania, nie zapomnieliśmy o osobach w podeszłym wieku. W celu dalszej integracji młodszych ze starszymi powstała Muzyczna Laurka dla Seniorów! Prezentujemy tutaj tylko kilka naszych prac, kartkę z życzeniami od Przedszkolaków, a nawet memy młodzieży … Reszta „poleciała” online do Domu Seniora „Elite Prestige” w Liczu.

Samych zdrowych i radosnych dni życzymy również wszystkim Seniorom z pobliskiej okolicy

POMAGAMY CHOREMU OLUSIOWI LEWANDOWSKIEMU

Szkolny Klub Wolontariusza „Nadzieja” wraz z Rodzicami zaangażował całą społeczność szkolną w akcję charytatywną na rzecz chorego na SMA dwuletniego Olusia. Dzięki aktywności naszych uczniów zorganizowaliśmy kiermasz słodkich wypieków, zbiórkę nakrętek oraz kwestę połączoną z zabawą w challenge - wykonanie 10 pompek lub 10 przysiadów dla Olusia. Zebraną kwotę oraz nakrętki przekazujemy regionalnemu koordynatorowi akcji.

Dziękujemy za wyzwanie Zespołowi Szkół w Prabutach.

 

 Do dalszej zabawy i wspólnego pomagania nominujemy:

@Szkoła Podstawowa im. gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil w Rakowcu

@Szkoła Podstawowa w Korzeniewie

@Szkoła Podstawowa w Nowym Dworze

 

Informacje na temat Olka i bieżących działań w Jego sprawie można znaleźć na:

https://www.facebook.com/OleczekPokonaSMA

#pomaganiejestfajne #superhero

#oleczekpokonasma #oleczekpokonasmoka

#5dlaoleczka #LewydoLewego #Lewandowski

#lesnikchallenge #PodajDoLewego #OlusUp

#KaweczkaDlaOleczka #zdrowiedzieci #dzieci #pomagam #siepomagaolek #rdzeniowyzanikmięśni

 

„STUDNIA DLA POŁUDNIA” – „Wiem i działam”

Ten program edukacji globalnej realizujemy w naszej szkole od lat wspólnie z Polską Akcją Humanitarną w Warszawie. We wrześniu Szkolny Klub Wolontariusza „Nadzieja” zorganizował zbiórkę funduszy na budowę studni i ujęć wodnych  w krajach globalnego Południa. Akcja jest związana ze Światowym Dniem Wody jaki odbywa się 22 marca. Jednak ze względu panującą wówczas pandemię zbiórka nie odbyła się.

Obecnie społeczność szkolna bardzo aktywnie włączyła się w zakup OPASEK WODNYCH w cenie 5 zł. za sztukę. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach  wychowawczych, podczas których poznawali  problemy współczesnego świata, przede wszystkim katastrofy naturalne i wojny. W zbiórce zostało zebranych 584,66 zł. SEREDCZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy włączyli się w pomoc ludziom, którym brakuje wody – źródła życia!

Czytaj więcej: „STUDNIA...

Gościmy

Odwiedza nas 107 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
454500

Ścieżka powrotu