Szkoła Podstawowa w Liczu

„Wiem i Działam”

To kolejny program edukacyjny Polskiej Akcji Humanitarnej realizowany w naszej szkole przez Szkolny Klub Wolontariusza „Nadzieja” - tym razem w wersji online podczas zdalnego nauczania. Nie marnujemy trudnego czasu i szkolimy się...
W czerwcu finał programu! Pragniemy utrzymać zacne miano Szkoły, która niesie pomoc.

Program „Wiem i działam” to cykl o mądrym pomaganiu kształtujący postawę odpowiedzialności i szacunku. W trakcie jego realizacji Wolontariusze dowiadują się jak reagować na kryzysy humanitarne na świecie, spowodowane przez konflikty zbrojne lub katastrofy naturalne oraz zapoznają się z praktycznymi pomysłami na działania.

 

W ramach cyklu zajęć,Wolontariusze wspólnie odpowiedzieli na 2 pytania (moduły):

LEKCJA 1 – Co to jest pomoc humanitarna?

LEKCJA 2 – Co się dzieje na świecie, że pomoc jest potrzebna?

W następnych modułach programu czekają ich:

LEKCJA 3 – Czy każda pomoc jest dobra?

LEKCJA 4 – Co możemy zrobić?

Całość działań osadzona jest w realiach działań PAH.

Finałem programu oraz działaniem będzie akcja „Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc”. Będzie zachęcała ona, aby zamiast kupować/przyjmować kwiaty na koniec roku szkolnego wpłacić dowolną kwotę lub wrzucić do skarbonki na rzecz pomocy humanitarnej na świecie.

Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia ciekawej animacji edukacyjnej pt. „Sztuka pomagania”:

https://www.youtube.com/watch?v=R--NSyvsI0o

 

 

Świąteczna zbiórka żywności dla Seniorów

W środę - 31. 03. br. zakończyła się zbiórka żywności trwająca cały miniony tydzień w naszej szkole. Kosze zapełniały się darami “w mgnieniu oka”. Serdeczne podziękowania dla Przedszkolaków, Uczniów, Rodziców oraz Pracowników szkoły, którzy okazali wiele dobra, serca i empatii wobec starszych, samotnych osób z okolicy naszej szkoły.

Przygotowano 8 paczek żywnościowych, kartki świąteczne z życzeniami, które z pomocą Sołtysów z Licza i Ośna zostały doręczone Seniorom. Wielkie DZIĘKI :)

Jesteście wszyscy wzorowymi Wolontariuszami!

Czytaj więcej: ...

Michał Szefler – 5 letni gość specjalny w naszej szkole

W minioną środę odwiedził nas niepełnosprawny Michałek wspólnie ze swoją mamą Martyną, którzy przybyli odebrać plastikowe nakrętki uzbierane w szkole w ramach akcji charytatywnej “Odkręcam. Zbieram. Pomagam”. Z przyjemnością przekazaliśmy im ok. 40 kg. tych kolorowych kółeczek, z których środki po sprzedniu w skupie wesprą turnus rehabilitacyjny chłopca w Warszawie.

Goście spotkali się również z uczniami klasy I, którzy najaktywniej jako Wolontariusze przynoszą nakrętki na rehabilitację chorych dzieci. Pani Martyna opowiedziała dzieciom o mózgowym porażeniu dziecięcym synka, jego zainteresowaniach, zabawach oraz rehabilitacji, którą codziennie odbywa, by móc samodzielnie chodzić i lepiej rozwijąć się.

Spotkanie przyniosło wiele radości i uśmiechu zarówno Michałkowi, jak i naszym uczniom, którzy bawili się z chłopcem oraz zadawali ciekawe pytania Pani Martynie. Dziękujemy za tą żywą lekcję integracji społecznej:)

Uwaga! Nakrętki zbieramy w dalszym ciągu! Zapraszamy wszystkich chętnych do przynoszenia ich do pokoju Pani pedagog.

Razem na święta

Nasza szkoła włączyła się w trzecią edycję akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej  „Razem na Święta”. Celem inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. 

Ze względu na stan epidemii działania realizowane w ramach akcji miały bezpieczny i odpowiedzialny charakter. Ważne było zachowanie dystansu społecznego oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.  

W ramach akcji Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice zrealizowali następujące działania: 
- wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich Rodzinie, Sąsiadom, Przyjaciołom Szkoły (wrzucenie do skrzynek pocztowych, wysyłanie),
- samodzielne przygotowanie słodkich upominków  i dzielenie się nimi (wizyta sołeckiego Mikołaja z Licza,  szkolne warsztaty pieczenia pierniczków),
- przygotowanie dekoracji, ozdób świątecznych dla osób z Rodziny i Przyjaciół, Sąsiadów (Dom Seniora, Pan Leśniczy),

- oferowanie pomocy osobom chorym lub starszym w przedświątecznych porządkach, zakupach.
To przykłady inicjatyw, które sprawiły wiele radości osobom czyniącym dobro, ale i tym, którzy je otrzymywali :)

 

Corocznie włączamy się aktywnie w akcję „Razem na święta”, ponieważ jesteśmy przekonani, że szczególnie w okresie przedświątecznym wiele osób czeka na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości!

Czytaj więcej: Razem na...

5 grudnia - Święto Wolontariuszy

Dzień Wolontariusza to międzynarodowe święto obchodzone corocznie. Zostało ono ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dnia 17 grudnia 1985 roku. Celem obchodów 5 grudnia jest uznanie i podziękowanie dla pracy Wolontariuszy na całym świecie za ich trud, czas i umiejętności poświęcane na rzecz innych.

Działalność charytatywna już od dawna znana jest również naszej Szkolnej Społeczności-Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom. Każdego roku włączamy się w pomoc innym lub organizujemy różne akcje charytatywne. Od 16 lat na terenie naszej szkoły działa SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA „NADZIEJA”, do którego należy wielu naszych Uczniów, nawet Przedszkolaków oraz Nauczycieli. Opiekunem Klubu jest Pani Lidia Banaś, pedagog szkolny.

 

 

Drodzy Wolontariusze! Oto życzenia dla Was:)

Z okazji Waszego święta

wszystkim Wolontariuszom i Wolontariuszkom
działającym na terenie naszej
szkoły życzymy dużo satysfakcji

z podejmowanych działań

oraz niespożytych pokładów energii!

Niech dobro, którym się dzielicie z innymi, powraca do Was zwielokrotnione!

Dzień Seniora i Dzień Życzliwości

Ogólnopolski Dzień Seniora obchodzony jest 14 listopada, a 21 listopada Dzień Życzliwości. Z tych okazji nasi szkolni Wolontariusze przez cały listopad w swoich domach i w szkole przygotowywali zdalną niespodziankę dla Seniorów! Mimo trwającej epidemii i trudności w zorganizowaniu wspólnego spotkania, nie zapomnieliśmy o osobach w podeszłym wieku. W celu dalszej integracji młodszych ze starszymi powstała Muzyczna Laurka dla Seniorów! Prezentujemy tutaj tylko kilka naszych prac, kartkę z życzeniami od Przedszkolaków, a nawet memy młodzieży … Reszta „poleciała” online do Domu Seniora „Elite Prestige” w Liczu.

Samych zdrowych i radosnych dni życzymy również wszystkim Seniorom z pobliskiej okolicy

POMAGAMY CHOREMU OLUSIOWI LEWANDOWSKIEMU

Szkolny Klub Wolontariusza „Nadzieja” wraz z Rodzicami zaangażował całą społeczność szkolną w akcję charytatywną na rzecz chorego na SMA dwuletniego Olusia. Dzięki aktywności naszych uczniów zorganizowaliśmy kiermasz słodkich wypieków, zbiórkę nakrętek oraz kwestę połączoną z zabawą w challenge - wykonanie 10 pompek lub 10 przysiadów dla Olusia. Zebraną kwotę oraz nakrętki przekazujemy regionalnemu koordynatorowi akcji.

Dziękujemy za wyzwanie Zespołowi Szkół w Prabutach.

 

 Do dalszej zabawy i wspólnego pomagania nominujemy:

@Szkoła Podstawowa im. gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil w Rakowcu

@Szkoła Podstawowa w Korzeniewie

@Szkoła Podstawowa w Nowym Dworze

 

Informacje na temat Olka i bieżących działań w Jego sprawie można znaleźć na:

https://www.facebook.com/OleczekPokonaSMA

#pomaganiejestfajne #superhero

#oleczekpokonasma #oleczekpokonasmoka

#5dlaoleczka #LewydoLewego #Lewandowski

#lesnikchallenge #PodajDoLewego #OlusUp

#KaweczkaDlaOleczka #zdrowiedzieci #dzieci #pomagam #siepomagaolek #rdzeniowyzanikmięśni

 

„STUDNIA DLA POŁUDNIA” – „Wiem i działam”

Ten program edukacji globalnej realizujemy w naszej szkole od lat wspólnie z Polską Akcją Humanitarną w Warszawie. We wrześniu Szkolny Klub Wolontariusza „Nadzieja” zorganizował zbiórkę funduszy na budowę studni i ujęć wodnych  w krajach globalnego Południa. Akcja jest związana ze Światowym Dniem Wody jaki odbywa się 22 marca. Jednak ze względu panującą wówczas pandemię zbiórka nie odbyła się.

Obecnie społeczność szkolna bardzo aktywnie włączyła się w zakup OPASEK WODNYCH w cenie 5 zł. za sztukę. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach  wychowawczych, podczas których poznawali  problemy współczesnego świata, przede wszystkim katastrofy naturalne i wojny. W zbiórce zostało zebranych 584,66 zł. SEREDCZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy włączyli się w pomoc ludziom, którym brakuje wody – źródła życia!

Czytaj więcej: „STUDNIA...

E - KARTKI DLA DOMU SENIORA

Nasi niezawodni szkolni Wolontariusze zebrali swoje siły dobra i pomimo odległości jaka ich dzieli przygotowali miłą niespodziankę Mieszkańcom, Pracownikom Domu Seniora w Liczu. Zobaczcie co udało się im stworzyć w swoich domach, by sprawić trochę wiosennej radości ludziom w potrzebie…

Choć nie możemy Was dziś uścisnąć osobiście,

wyznamy tu wszystko jasno i kwieciście!

Gdy znajomi i rodzina będą tłoczyć się z kwiatami,

my połączymy się z Wami tymi oto życzeniami:

niech się spełni, co wyśnione,

niech nastanie spokój ducha.

Miejcie przez lata niezliczone, uśmiech od ucha do ucha.

Trwajcie w zdrowiu każdego dnia!  

Życzy Szkolny Klub Wolontariusza „Nadzieja”
wraz z opiekunem

WALENTYNKI U SENIORÓW

W miniony piątek Szkolny Klub Wolontariusza „Nadzieja” odwiedził sąsiedni Dom Seniora. Okazja była podwójna, ponieważ obchodziliśmy wspólnie Walentynki oraz zaległy Dzień Babci i Dziadka. Tradycyjnie zaprezentowaliśmy swoje umiejętności wokalne, złożyliśmy życzenia oraz wręczyliśmy specjalnie przygotowane laurki - pełne miłości i radości! Następnie do wspólnego śpiewu zaprosili nas również Seniorzy z panią Danusią - Wolontariuszką na czele. Potem wspólna logiczna gra „Alfabet” i … trzeba było wracać na lekcje do szkoły. Pełni wrażeń i pozytywnych emocji zaplanowaliśmy już kolejne odwiedziny Seniorów. Dziękujemy za wspólne chwile rozrywki i nauki, jaką zawsze od Państwa uzyskujemy!

Czytaj więcej: ...

Podziękowania od Ministra Edukacji Narodowej

Szanowni Państwo,

w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Razem na Święta”. Inicjatywa miała na celu zachęcenie uczniów do działań charytatywnych i wsparcia osób potrzebujących w okresie przedświątecznym.

W tej edycji (grudzień 2019 roku) do naszej akcji przyłączyło się ponad 1 mln 100 tys. uczniów i prawie 117,5 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy od Państwa ponad 10 tys. zgłoszeń!

W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom za udział w akcji.

Dziękujemy za dzielenie się dobrem i wspieranie innych!

Załącznik:

Dyplom – Razem na Święta

Z poważaniem

Anna Ostrowska 

Rzecznik Prasowy MEN

Gościmy

Odwiedza nas 322 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
375126

Ścieżka powrotu