PREZENTACJA KANDYDATÓW NA PATRONA SZKOŁY

Przedstawiamy kandydatów na patrona Szkoły Podstawowej w Liczu. Są to dwie propozycje, które otrzymały najwięcej głosów podczas zgłaszania kandydatów przez uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.

1. JANUSZ KORCZAK

„Jestem mistrzem ekonomii wysiłku…” – napisał o sobie Ja­nusz Korczak w styczniu 1942 r. Zdanie to, wplecione w oficjalny tekst kierowany do władz, może być streszczeniem życia czło­wieka, którego bogatą biografię dałoby się podzielić na kilka nie­zależnych ludzkich historii.

Dziś powszechna wiedza dotycząca Korczaka często ogranicza się jedynie do pamięci o ostatnich latach jego życia spędzonych w warszawskim getcie i heroicznym marszu wraz z wychowankami i współpracownikami na Umschlagplatz rankiem 5 sierpnia 1942 r. Obraz ten, nad wyraz dramatyczny i jednocześnie poruszający do głębi, przesłania jednak niesprawiedliwie 63 (lub 64) lata ży­cia i pracy. To, że Janusz Korczak nie opuścił dzieci wywożonych przez Niemców do Treblinki, było przecież nieuchronną konse­kwencją wcześniejszych wyborów i postanowień, które realizował przez lata w codziennej praktyce wychowawczej i przez różnorodne twórcze aktywności. Jego życie – które jeśli jest rozumiane jako systematyczne planowanie działań, wysiłek ich urzeczywistniania i sukcesy na wielu polach – może inspirować i współcześnie. Kor­czak ­pomnik onieśmiela, Korczak­ człowiek z krwi i kości jest dużo bardziej przyjazny. [fragment broszury IPN].

Szczegółowy biogram Janusza Korczaka udostępniamy w formie linku do broszury Instytutu Pamięci Narodowej. Zachęcamy do lektury.

JANUSZ KORCZAK BROSZURA IPN

Przedstawienie dorobku życiowego Janusza Korczaka dostępne jest w formie prezentacji przygotowanej na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

JANUSZ KORCZAK PREZENTACJA MZS

2. MARIAN REJEWSKI

Nie wiemy, co by było, gdyby w 1973 r. nie ukazała się książka emerytowanego szefa francuskiego wywiadu gen. Gustave Bertranda, który jako pierwszy podał, że Enigmę złamali Polacy. I choć nie ujawnił nazwisk polskich kryptologów, to wkrótce świat się dowiedział, że to nasi matematycy pokonali niemiecką maszynę służącą do utajniania wojskowych depesz, zanim jeszcze Hitler doszedł do władzy.

Rejewski, który od 1969 r. mieszkał w Warszawie, sam się ujawnił. Zrobił to, kiedy stołeczne gazety zaczęły poszukiwać "ludzi od Enigmy". Ostatnie siedem lat życia przyniosły Rejewskiemu sporo satysfakcji i nieco honorów. Zasługiwał na dużo więcej, ale ówczesna władza ani nie umiała, ani nie chciała rzetelnie ocenić dokonań Rejewskiego i jego dwóch współpracowników.

Szczegółowy biogram Mariana Rejewskiego udostępniamy w formie linku do broszury Instytutu Pamięci Narodowej. Zachęcamy do lektury.

MARIAN REJEWSKI BROSZURA IPN

Zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego o tym jak wykorzystując metody analizy matematycznej i lingwistycznej niemieckiej korespondencji Marian Rejewski stworzył podstawy naukowe do łamania kodów ENIGMY.

MARIAN REJEWSKI FILM IPNtv „GIGANCI NAUKI”

(https://www.youtube.com/watch?v=mguQjCr1jg8)