Szkoła Podstawowa w Liczu

Ratujemy i uczymy ratować! Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca

16.10.2019r. o godz. 12.00 uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Bicia Rekordu w Pierwszej Pomocy organizowanego przez WOŚP. W akcję włączyło się 68 osób! W działania ratownicze zaangażowali się nie tylko uczniowie z klas I-VIII, ale i dzieci z oddziału przedszkolnego. Wszyscy z ogromnymi emocjami próbowali swoich sił podczas prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczniowie klasy VIII, Oskar, Wiktoria oraz Agata, prowadzili czynności organizacyjne, a także wspierali uczestników rekordu, dzięki czemu akcja przebiegła bardzo sprawnie.
Ojjj się działo!!! Po raz pierwszy, ale zapewne nie po raz ostatni! Za rok powtórka! Mamy nadzieję, że w następnej edycji dołączą Ci, którym w tym roku się nie udało.
Pamiętajmy, że każdy może pomóc i warto pomagać, bo liczy się każda sekunda!

Czytaj więcej: Ratujemy...

PROMOCJA ZDROWIA W NOWYM ROKU SZKOLNYM

Działania prozdrowotne rozpoczynamy rajdem pieszym po zdrowie i ekologię. Uczniowie naszej klasy VI wspólnie z uczniami z jednej z kwidzyńskich szkół spędzili aktywny dzień w Leśnictwie Ośno.

26 września przybyli do nas uczniowie klasy VIa ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kwidzynie. Zaproszonych gości przywitała pani dyrektor Stanisława Gadomska, która podkreśliła, że obie szkoły są SZKOŁAMI PROMUJĄCYMI ZDROWIE i będą wspólnie realizować wybrane elementy standardów SzPZ. Następnie uczniowie zapakowali do plecaków zdrowy poczęstunek, i wyruszyli w kierunku Leśniczówki Ośno. Tam czekał już pan leśniczy Krzysztof Lipiński. Opowiedział uczniom o swojej pracy, lasach, ich mieszkańcach oraz o ważnym zadaniu każdego człowieka - dbałości o czystość w lesie!

Następnie razem wszyscy wyruszyli na spacer po lesie, a pan leśniczy udzielał odpowiedzi na zadawane pytania, opowiadał ciekawostki z życia zwierząt leśnych oraz pomagał rozpoznawać zebrane grzyby! Po długim marszu uczestnicy rajdu dotarli nad Liwę, gdzie czekał zasłużony odpoczynek na łonie natury, czyli ognisko, pieczone kiełbaski i deser przygotowany przez pana Lipińskiego. Posiłek smakował jak nigdy dotąd! Młodzież z obu szkół nawiązała przyjazne relacje, rozpoczęły się rozmowy, żarty, gry i zabawy. Zawiązała się nawet grupa Sowa Team, która postanowiła zdobyć kanię rosnącą w ogrodzie pana leśniczego.

Żal było, że czas tak szybko płynął. Wszyscy bardzo zmęczeni, ale cali i w dobrym nastroju wrócili do domu! Gościom dziękujemy za przyjęcie zaproszenia, a panu leśniczemu Lipińskiemu - za otwartość i pomoc w rozwijaniu edukacji proekologicznej.

Czytaj więcej: PROMOCJA...

SMART, TZN. MĄDRZE – FONOHOLIZM

To kolejny program profilaktyczny realizowany w naszej szkole we współpracy z Fundacją Zachowaj Trzeźwy Umysł. Zarówno społeczność szkolna, jak i rodzice otrzymują rzetelną wiedzę na ten temat. Program realizowany będzie również w następnym roku szkolnym.
Nikogo już nie dziwi obrazek milczących, siedzących obok siebie ludzi (czasem nawet przy tym samym stoliku w restauracji albo uczniów siedzących pod ścianami podczas przerwy), wpatrzonych w ekrany swoich telefonów. Co gorsza, coraz popularniejsze staje się zabawianie smartfonami niemowląt, a to może mieć bardzo poważne skutki. popularyzacją smartfonów wiąże się wiele korzyści. Należy jednak mieć świadomość tego, że niesie ona za sobą także negatywne skutki. Młode osoby mają coraz większe trudności w nawiązywaniu relacji i komunikacji interpersonalnej. Tracą wrażliwość na uczucia wyrażane przez inne osoby… i nie dotyczy to wyłącznie uzależnionych. Sięganie po telefon nie tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne, ale zawsze, kiedy jest okazja, niepokój, gdy nie mamy przy sobie telefonu, poczucie, że coś nas omija, kiedy jesteśmy offline – wszystkie te zachowania są objawami kiełkującego uzależnienia i dotyczą coraz większej liczby uczniów.

Czytaj więcej: SMART,...

WIZYTA W SZKOLE PANI AGNIESZKI DYMEK Z SANEPIDU (2)

Zbliżają się wakacje, czas beztroski dla dzieci i młodzieży. Zanim jednak wybiorą się na zasłużony odpoczynek uczestniczą w szkole w spotkaniach wychowawczo – profilaktycznych, które uświadamiają im zasady bezpieczeństwa jakie należy zachować w codziennym życiu. Tym razem pani Agnieszka Dymek z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kwidzynie omówiła starszej młodzieży temat DOPALACZY – FAKTY I MITY. Uczniowie mieli okazję również założyć alkogogle, które imitowały stan pod wpływem alkoholu. Jak stwierdzili: niezbyt fajne uczucie! Dziwne! Z kolei dzieci z klas edukacji wczesnoszkolnej na osobnym spotkaniu poznały zdania realizowane przez Powiatową Stację Sanitarna - Epidemiologiczną.

Czytaj więcej: WIZYTA W...

Postaw na rodzinę

W maju i w czerwcu realizujemy coroczną kampanię społeczną POSTAW NA RODZINĘ! Proponujemy profilaktykę pozytywną, która skupia się na tym, co najważniejsze – Rodzinie. Według specjalistów nie ma lepszego sposobu na ochronę dzieci i młodzieży. Uczniowie uczestniczą w zajęciach wychowawczych z pedagogiem szkolnym, na których omawiają materiały (ulotki, plakaty, grę rodzinną) oraz dzielą się własnymi doświadczeniami w tym zakresie. Promujemy również ulotki dla rodziców z apelem, by nie oswajali dzieci z alkoholem. Przekonujemy dzieci, by nie próbowały dorównać kolegom, którzy mają już za sobą eksperymenty z alkoholem. W celu wzmocnienia więzi rodzinnych, rodziców ze szkołą zorganizowaliśmy DZIEŃ RODZINY, który przyniósł wszystkim wiele radości i uśmiechu.

Czytaj więcej: Postaw...

„NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ”

W I semestrze dzieci z grupy „O” oraz z klasy pierwszej i drugiej brały udział w ogólnopolskim programie edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanym przez Instytut Blend-a-med Oral-B.
Dzieci poprzez udział w ćwiczeniach, doświadczeniach oraz projekcji filmu dowiedziały się, jak ważne jest dbanie od najmłodszych lat o stan swoich zębów. Przyswoiły wiedzę z następujących obszarów: znaczenie odżywiania oraz zdrowych nawyków żywieniowych, codzienna higiena jamy ustnej, znaczenie regularnych kontroli stomatologicznych. Przygotowały również pracę na ogólnopolski konkurs plastyczny „Niesamowity świat higieny jamy ustnej”.
Nasza praca została doceniona - zostaliśmy laureatem Konkursu.

EKIPA CHRUMASA W AKCJI - WARSZTATY ZDROWEGO ŻYWIENIE

W stołówce szkolnej odbyły warsztaty, podczas których uczniowie najmłodszych klas uczestniczyli we wspólnym przygotowaniu II śniadania. Najpierw przygotowali owoce do spożycia (umyli je, obrali, pokroili), następnie wykonali sałatki, soki i kefiry w połączeniu z mlekiem, bez dodatku cukru! Wszyscy praktycznie uświadamiali sobie jak smaczne produkty powstają z niewielkiego nakładu pracy. Wystarczą dobre chęci! Wspólne spożywanie śniadania przyniosło dzieciom dużą frajdę i naprawdę wszystko lepiej smakowało. Na zdrowie!

Czytaj więcej: EKIPA...

„DEBATA” - program profilaktyczny dla uczniów klasy 5 i 6

Program rekomendowany przez PARPA, ORE, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii.

29 maja uczniowie wzięli udział w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez psychologa z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce. Program był utrzymany w konwencji spotkania, które trwało trzy godziny dydaktyczne. Opierał się głównie na pracy uczestników, w jego trakcie wykorzystywane były aktywne metody prowadzenia zajęć, takie jak burza mózgów, praca w małych grupach czy świadectwa trzeźwości. Wraz z wynikami anonimowej ankiety, przeprowadzanej wśród młodzieży, stworzyły możliwość podjęcia pracy z błędnymi przekonaniami normatywnymi, zgodnie z którymi alkohol jest traktowany jako czynnik wzmacniający wspólnotę oraz ułatwiający kontakty seksualne. Odpowiedzi podawane przez uczestników Programu były poddawane komentarzowi prowadzącego. Ten element stanowił okazję do przekazania wiedzy w formie mini wykładu na temat różnorodnych konsekwencji picia alkoholu przez młodych ludzi, w tym do obalania stereotypów i mitów związanych z alkoholem. W tym kontekście, w trakcie trwania Programu, prowadzący podkreślał wagę trzeźwej zabawy i konieczność ćwiczenia tej umiejętności oraz przekazał wiedzę na temat konsekwencji picia alkoholu i jego wpływu na aktywność seksualną. Przy tej okazji psycholog zwrócił uwagę młodzieży na czynniki utrudniające osiągnięcie szczęśliwego życia, czyli błędne przekonania co do kanonów obowiązujących w grupie, wczesne doświadczenia, obserwacje dorosłych i niewiarę we własne siły.
Spotkanie bardzo zainteresowało uczniów, którzy aktywnie i z ciekawością uczestniczyli w zajęciach!

Czytaj więcej: „DEBATA”...

WIZYTA DIETETYCZEK W KLASIE IV i V

24 maja uczniowie objęci PROGRAMEM DLA SZKÓŁ spotkali się w szkole ze specjalistkami od racjonalnego żywienia z Centrum „Natur House” z Kwidzyna. Panie omówiły rolę i znaczenie warzyw, owoców oraz mleka w naszym życiu; przeprowadziły zabawy edukacyjne, które polegały na poprawnym ułożeniu piramidy żywienia oraz wybraniu spośród nich produktów mlecznych i bezmlecznych. Panie były pełne podziwu dla uczniów, którzy wykazali się dużą wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania się! Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie stosowana przez nich w praktyce podczas codziennych posiłków …

Czytaj więcej: WIZYTA...

Program dla szkół

„Program dla szkół” to unijny program realizowany w naszej szkole w II semestrze obecnego  roku szkolnego. Program polega na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.  W nowym programie szkolnym uczestniczą  dzieci  z  klas I–V szkół podstawowych.

Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Oprócz promowania zdrowej diety program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.

Więcej informacji na http://programdlaszkol.org/

Gościmy

Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
50561

Ścieżka powrotu