Szkoła Podstawowa w Liczu

Dzień Żywności

Jako Szkoła Promującą Zdrowie w październiku zwróciliśmy uwagę uczniów na drogocenne właściwości warzyw i owoców. Przy tej okazji poruszyliśmy sprawę marnowania żywności w naszym codziennym życiu. Uczniowie wykonali plakaty przypominające 10 zasad niemarnowania żywności, wskazali produkty, które najczęściej marnujemy oraz podali sposoby jak na co dzień je szanować i nie marnować!

Przyświecały nam hasła: „Marnując żywność – marnujesz wodę, energię i ziemię.”
„STOP marnowaniu żywności – z korzyścią dla środowiska i społeczeństwa”.

Czytaj więcej: Dzień...

W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH

Od połowy listopada  do 22 grudnia uczniowie z klas I – III będą uczestniczyli w programie prozdrowotnym W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH. Ma on na celu m.in.

  • Kształtowanie umiejętności troski o własne zdrowie fizyczne i psychiczne.
  • Promocja zdrowego stylu życia i zdrowia psychicznego.
  • Kształtowanie umiejętności dokonywania świadomych wyborów związanych z odżywianiem.
  • Wdrażanie do systematycznej aktywności ruchowej.

Jednym z zadań było wykonanie ilustracji do filmu „GORZKA PRAWDA O CUKRZE”. Wykonane prace dowodzą, że uczniowie uważnie oglądali film i zrozumiały jego treść. Dowiedziały się m.in. w jakich produktach ukrywa się cukier i jakie są konsekwencje jego nadmiernego spożywania. Teraz przed nimi TYLKO dokonywanie każdego dnia wyboru: słodycze, czy warzywa i owoce?

Czytaj więcej: W...

Dzień Życzliwości - „Miej życzliwość w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej”

21 listopada przypadał Światowy Dzień Życzliwości, zw. Dniem Uśmiechu, Dniem Pozdrowień, który w sposób szczególny uczciliśmy w naszej szkole. W tym roku w ramach działań wychowawczo – profilaktycznych, Szkoły Promującej Zdrowie zmniejszamy problem agresji i przemocy wśród uczniów, więc w Dzień Życzliwości starliśmy się zarazić wszystkich dobrem i uśmiechem:) Przesłanie akcji było proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką! Uczniowie wszystkich klas wspólnie z wychowawcami omawiali na lekcjach wychowawczych – online historię święta, wiersze, opowiadania, kodeks ucznia życzliwego. Z kolei przedszkolaki spotkały się z Panią pedagog i razem wykonali drzewko życzliwości oraz kartkę z pozdrowieniami dla mieszkańców Domu Seniora w Liczu. Również szkolni Wolontariusze wykonali w domach Muzyczną Laurkę – niespodziankę dla Seniorów, którzy 14 listopada obchodzili swoje święto. Młodzież przesłała Seniorom swoje prace w wersji online. Natomiast życzliwe i szczęśliwe maluchy na zakończenie dnia chętnie pozowały także do zdjęć. Zobaczcie sami...

Czytaj więcej: Dzień...

Twoja krew moje życie!

Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej kampani społecznej "Twoja krew, moje życie".

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości na temat krwi oraz jej honorowego oddawania.

„Większa świadomość w zakresie zapotrzebowania na krew i jej składniki oraz rosnąca liczba dawców to czynniki,

które sprawią, że czerwona nić oplecie i połączy całą Polskę.
Chwyć Czerwoną Nitkę: przyłącz się do sieci ludzi, którzy oddając krew, zapewniają, że wszyscy możemy czuć się bezpieczniej.

Pamiętajmy, że łączy nas krew, która ratuje życie!”

Więcej informacji na stronie: https://krwiodawcy.org/tag/twoja-krew-moje-zycie

Program „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

W ramach ogólnopolskiego  programu „Dobrze Jemy”  30 października 2020 r. w klasie II i III  odbyły się zajęcia „Robimy zdrowy i smaczny sok”.  Z myślą o  witaminkach postanowiliśmy zrobić sok jabłkowo- marchewkowy. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką , jego działaniem i utrwalały zasady bezpieczeństwa. Następnie z pomocą nauczycielek Anny Wiśniewskiej i Beaty Brzozowskiej dzieci kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok. Po skończonej pracy wszyscy delektowali się jego smakiem.

„Przyjazne Liczaki”

W ramach zajęć pozalekcyjnych grupa uczniów bierze udział w autorskim programie wychowawczo – profilaktycznym przygotowanym przez pedagoga szkolnego. Dzieci rozwijają poczucie własnej wartości, prawidłową komunikację oraz rozpoznają swoje uczucia i emocje.   Spotkanie 5 października było wyjątkowe, ponieważ dzieci i młodzież odwiedziły Panie z Bricks For Kids z Kwidzyna, które przeprowadziły warsztaty kreatywnej zabawy i nauki z klockami Lego. Konstruowanie budowli z klocków zgodnie z instrukcją, a następnie uruchomienie swojego dzieła okazało się wcale nie taką prostą sprawą … Ale udało się.

Dobra zabawa, uśmiech i logiczne myślenie –  to wszystko co towarzyszyło uczestnikom warsztatów!

Działanie zostało wsparte merytorycznie i  finansowo przez Urząd Gminy Kwidzyn, za co składamy serdeczne podziękowanie!

Czytaj więcej: ...

RYMCERZE w naszej szkole!

"My im mówimy: Nie Zmarnuj Swojego Życia!

Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji.

Żyj wartościami. Bądź sobą. Rozwijaj się.

Myśl o przyszłości. Bądź kreatywny. Ryzykuj."

Dnia 10 września  w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne połączone z koncertem hip-hopowym  pt. "Nie zmarnuj swojego życia”.

Dla Bęsia i Dj Yonasa (tworzących skład RYMCERZY) nie ma tematów tabu. Sami wiele przeżyli. Wiedzą, jak trudny start mają nastolatkowie i jak bardzo trudno być asertywnym wśród rówieśników. W ciekawy sposób motywują uczniów do nauki „rapem z wartościami”  pokazując, jak wiele mogą stracić wybierając złą drogę. 

Projekt powstał z inicjatywy Anny Wiśniewskiej, Beaty Brzozowskiej oraz Lidii Banaś pod patronatem Gminnego  Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz z Gminnego Programu  Przeciwdziałania Narkomanii w Kwidzynie.

Czytaj więcej: RYMCERZE...

„Nie zagub dziecka w sieci” kampania edukacyjno-informacyjna Ministerstwa Cyfryzacji dla rodziców

Akcja „Nie zagub dziecka w sieci” jest prowadzona przez Ministerstwo we współpracy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową. Głównym celem akcji jest uświadomienie rodzicom, jak wiele niebezpieczeństw czyha w sieci na nasze dzieci i w jaki sposób mogą pomóc im poruszać się po tej niełatwej drodze. Nie zapominając o dobrodziejstwie internetu, warto jednak pamiętać też o zagrożeniach.

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, ważne jest, by rodzic:

  • rozmawiał z dzieckiem o tym, jak spędza czas w sieci i co go/ją tam spotyka,
  • uczył ograniczonego zaufania do treści i osób, jakie dziecko napotyka online,
  • uczulał na kwestie związane z ochroną prywatności (dzieci nie powinny samodzielnie publikować treści w Internecie),
  • czuwał nad kontaktami, jakie dzieci mogą nawiązywać za pomocą np. komunikatorów.

Bardzo ważne jest również, by określić limit czasowy na korzystanie z internetu. Najbardziej skuteczne w takich sytuacjach jest konsekwentne działanie. Równie ważne – o ile nie ważniejsze – jest spędzenie czasu z dzieckiem i wyjaśnienie mu, jak bezpiecznie poruszać się po sieci.

Polecamy filmiki edukacyjne dla rodziców. Warto obejrzeć, by wiedzieć więcej:

•    Jak chronić dziecko w sieci?

https://www.youtube.com/watch?v=GxSDArk385Q

•    W internecie Twoje dziecko też potrzebuje przewodnika

https://www.youtube.com/watch?v=bm6bOhVy3SA

•    Jak chronić dziecko w sieci? SEKSTING.

https://www.youtube.com/watch?v=uzB2NSzjlTE

Dzień rodziny

“Rodzina jest najważniejsza”
– dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin

 

 

15 maja  przypada Międzynarodowy Dzień Rodzin. Jest to święto ustanowione w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem obchodów jest  wzbogacenie świadomości społeczeństwa na temat wartości jakie niesie ze sobą rodzina oraz codzienne problemy, z którymi musi się borykać podstawowa wspólnota społeczna.

W tym roku Dzień Rodzin świętujemy z najbliższymi! Ze względu na panującą pandemię  nie możemy spotkać się na wspólnym pikniku czy uroczystości w szkole, ale możemy ten dzień dobrze wykorzystać…

Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego funkcjonowania każdego z nas. Nasza szkoła o tym wie! Dlatego Dzień Rodziny jest dla nas ważnym świętem od zawsze. Tego dnia – zgodnie z duchem Szkoły Promującej Zdrowie - wszyscy starajmy się być dobrym nastroju. Niech ten dzień upłynie  w miłej i radosnej atmosferze, cieszmy się obecnością najbliższych osób.

Aktywność zalecana! Oczywiście spędzamy ten czas aktywnie. Wiadomo bowiem, że najwięcej radości daje wspólna zabawa. Przenosi nas do świata, w którym wszystko jest możliwe, w magiczny sposób buduje i wzmacnia więzi oraz pomaga się solidnie zrelaksować. Dlatego na czas Święta Rodziny zapominamy o laptopach, tabletach czy komórkach! Chwytamy za skakankę, piłkę, zośkę… Gramy w planszówki, karty, statki, „Państwa - miasta"… Wskakujemy na rowery, hulajnogi, do kajaków… Po prostu odkrywamy radość z bycia razem z rodziną...

Wielu naszych uczniów już podjęło aktywność przygotowując na dzisiejsze święto pracę plastyczną pt. „Portret mojej rodziny”. Największą aktywnością wykazali się tutaj nasi najmłodsi podopopieczni, tj. przedszkolaki z grupy 3-4 i 5-6 latków oraz uczniowie klasy II. Dziękujemy Wam i Waszym Rodzicom za zaangażowanie.  Te wspaniałe prace niech ozdabiają Wasze domy i naszą stronę internetową :) Wszystkim Rodzinom z naszej szkoły życzymy dużo zdrowia, radości, spokoju i wzajemnego zrozumienia w tych trudnych czasach. Jednocześnie wyrażamy słowa PODZIĘKOWANIA ZA OGROMNY WYSIŁEK I POŚWIĘCENIE JAKIE WKŁADACIE W ZDALNĄ NAUKĘ! Nowa rzeczywistość zupełnie zmieniła nasze życie w ostatnich tygodniach i stała się szczególnym wyzwaniem w każdej dziedzinie! Życzymy sobie i Rodzinom jak najszybszego i bezpiecznego spotkania się w murach szkoły :)

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii PORTRETÓW RODZINNYCH UCZNIÓW...

Czytaj więcej: Dzień...

Światowy dzień zdrowia

7 kwietnia - JAKO SZKOŁA PROMUJACA ZDROWIE PAMIĘTAMY!

Światowy Dzień Zdrowia (ang. World Health Day) został ustanowiony w 1948 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku
7 kwietnia. Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie. Przewodnie hasło to: „Zdrowie dla wszystkich” - Powszechna opieka zdrowotna: wszędzie dla każdego!

** W Polsce w tym samym dniu obchodzimy Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Tak dzisiaj ważnej grupy zawodowej, która dba o nas w czasie
PANDEMII KORONAWIRUSA! Życzmy lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym dużo siły do opieki nad ciężko chorymi! Niech ich profesjonalizm
i życzliwe podejście umożliwi szybkie odzyskanie sił pacjentów.

**Stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał, do którego powinni dążyć
wszyscy ludzie! Dlatego w tym szczególnym czasie PANDEMII chrońmy siebie i innych!!!

Gościmy

Odwiedza nas 79 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
298207

Ścieżka powrotu