INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIUSZA „NADZIEJA” - semestr I 2018/2019

Szkolni Wolontariusze w I sem. podejmowali systematyczne spotkania w ramach bezinteresownej pomocy drugiemu czlowiekowi. Uczniowie spotykali się w czwartki na lekcji 8 (14:15 – 15:00, zajęcia pozalekcyjne) oraz na bieżąco, indywidulanie w razie potrzeb pod opieką pedagoga w ramach jego godzin pracy. W ramach spotkań uczniowie wykonywali szereg prac prospołecznych, jak również rozwijających ich zdolności manualne, wokalne, a przede wszystkim zaspokajali potrzebę przynależności i pomocy drugiemu człowiekowi, rozwijali poczucie empatii i wrażliwości. Klub skupiał chętne dzieci i młodzież przejawiające postawy altruistyczne, chcące zrobić „czegoś” dla innych, często słabszych, chorych lub ubogich. Wolontariusze starali się czynić dobro dla innych oraz dla siebie samych, mile i pożytecznie spędzając czas wolny, poznając ciekawe formy zabawy, nauki i wychowania! Za swoją działalność otrzymywali również dyplomy uznania, wyróżnienia, nagrody, min. tytuł szkoły. która niesie pomoc nadany przez PAH w Warszawie. Obchodzili również 15 lecie powstania Klubu Wolontariusza „Nadzieja”.

W semestrze I młodzież uczestniczyła, organizowała następujące wydarzenia w szkole i nie tylko:

• Akcja charytatywna „Odkręcam – zbieram – pomagam” – całoroczna zbiórka nakrętek plastikowych na leczenie i rehabilitację Kacperka Andrykowskiego z zespołem Downa z Gdańska. Każda klasa z osobna donosiła zakrętki, które następnie były liczone. Wyróżniające się w akcji osoby i klasy zostały nagrodzone dyplomem uznania i słodkościami.
  • Realizacja programu pomocy humanitarnej „Zróbmy pokój” – zajęcia wychowawcze, zorganizowanie Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Gazetka ścienna. Współpraca z PAH w Warszawie.
  • Realizacja projektu „Szkolni Wolontariusze w akcji” w ramach ogólnopolskiego programu „Młodzi a akcji. Wiwat Niepodległość”.
  • Współpraca z Domem Seniora w Liczu – systematyczne odwiedziny mieszkańców, wspólna integracja (rozmowy, śpiew, występy artystyczne z okazji święta Niepodległości – 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości).
  • organizacja szkolnego Dnia Żywności i Walki z Głodem – apel szkolny, inscenizacja wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”, rozdawanie uczniom jabłek dostarczonych przez Wolontariuszkę – W. Kohnke.
  • Spotkanie edukacyjno – integracyjne „Dzielmy się radością pomagania” spotkanie wspólne z Wolontariuszami z SP Tychnowy. Wymiana doświadczeń. Zajęcia warsztatowe pt. Wolontariusz – bohater naszych czasów. Obchody 15 lecia Klubu. Tort i wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców i uczniów. Nocleg w szkole dla Wolontariuszy z Licza.

Lidia Banaś

opiekun SKW „Nadzieja”