Apteczka

To rekomendowany program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia realizowany wśród uczniów klas VII i VIII od marca 2022 r. Realizatorkami programu są Anna Wiśniewska i Lidia Banaś.

Celem programu jest rozwijanie w uczniach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E. P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

Gdy coś nam dolega sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A jak możemy pomóc sobie lub komuś, kto czuje się zraniony, czy przeżywa trudne momenty? 

Podczas spotkań wspólnie z uczniami zastanawiamy się, co jest ważne dla zdrowia emocjonalnego i dobrego funkcjonowania, uczniowie tworzą i wyposażają swoje Apteczki. Uczymy optymizmu i radzenia sobie z przeciwnościami. Na zajęciach omawiamy następujące zagadnienia: 

  1. Apteczka skarbów - jak leczyć rany duszy?
  2. Optymizm - myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
  3. Przyjaźń - okazuj miłość i przyjaźń!
  4. Kreatywność - ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
  5. Wytrwałość - nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
  6. Zdrowie fizyczne - dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
  7. Szczerość - nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia! 
  8. Życzliwość - próbuj zrozumieć i wspierać innych!
  9. Wdzięczność - okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
  10.  Marzenia - wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!

Realizacja programu przyczynia się do rozwijania umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.

Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale również by odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną. Uczniowie podczas zajęć nabywają ważnych umiejętności a przy tym dobrze bawią się i uczestniczą w ćwiczeniach relaksacyjnych, poznawczych a w kwietniu uczestniczyli w kreatywnych warsztatach artystycznych metodą decoupage, poprowadzonych przez Panie instruktorki z Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie. Zobaczcie w galerii zdjęć jak tworzyli swoje dzieła oraz relaksowali się :)