SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO - PORADNIK DLA RODZICÓW

Drodzy rodzice,
Fundacja Dbam o mój zasięg opracowała super poradnik dla rodziców dotyczący zarządzania nowymi technologiami w domu. Zachęcamy do przeczytania:

https://dbamomojzasieg.pl/wp-content/uploads/2022/12/Nowe-technologie-w-domu-Poradnik-dla-rodzicow-strony.pdf
 
WAKACYJNE KOLONIE OFFLINE

Fundacja Dbam o mój zasięg zaprasza także dzieci do letniego wypoczynku, szczegóły poniżej:
wakacyjne kolonie offline realizowane są dla dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat. Szczegóły wypoczynku znajdziecie Państwo tutaj: https://relacjewwakacje.pl/

Wyobraźcie sobie Państwo: 10 dni, spanie starym sposobem w szkolnych klasach, dużo wycieczek, zajęcia w gronie rycerskim, codzienne zajęcia z socjologiem, psychologiem i  zajęcia z edukacji medialnej. I mnóstwo czasu na to, co najważniejsze… na bliskie relacje osobiste. Nasi koloniści nie chcieli ostatnio wracać do domu. A telefon komórkowy raz dziennie na 15 minut wieczorem.

TYDZIEŃ DOBRYCH RELACJI W NASZEJ SZKOLE

W dniach 25-29.10.2021 r. nasza szkoła miała nieco inny charakter pracy, a to dzięki udziale w ogólnopolskiej akcji "Tydzień dobrych relacji" w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo". I tak od poniedziałku zaczęliśmy od wykonania pracy plastycznej "Kosz pełen dobroci" - uczniowie na kartkach zapisywali słowa, które kojarzą im się z dobrocią, życzliwością itp., a następnie nasi szkolni wolontariusze wykorzystali zapisane karteczki do wykonania pieknego kosza. Wtorek był dniem planszówek - tak tak.... graliśmy i świetnie się bawiliśmy :) Środa to filmy, bajki na dużym ekranie - nie zabrakło nawet popcornu :) Czwartek był wyjątkowym dniem - klasa IV i V była cały dzień na wycieczce w Gdyni :) Piątek - ostatni dzień zabawy to "Czytanie na dywanie" - starsze koleżanki czytały bajki młodszym :)
Podsumowując powyższa akcja podobała się naszym uczniom, a wszystko po to, by w naszej szkole zawsze panowała fajna atmosfera, a nasze relacje były jeszcze lepsze.

Czytaj więcej...

Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

Nasza szkoła dołączyła do projektu edukacyjnego „SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO” (SOC) realizowanego przez Fundację Dbam o Mój Zasięg. Projekt wspiera szkoły we wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej w procesie edukacji.

SOC+Certyfikat

SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu. Troszcząc się o ów balans wpływamy pozytywnie na dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny całej społeczności szkolnej. 

Korzyści z dołączenia do ogólnopolskiej sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo:

Ø  dostęp do innowacyjnego programu Szkoły Odpowiedzialnej Cyfrowo i bieżące wsparcie w jego realizacji;

Ø  udział w badaniu naukowym poświęconym relacjom w szkole – start już we wrześniu 2021!

Ø  bezpłatny dostęp do realizowanych diagnoz szkolnych oraz szeregu materiałów edukacyjnych z zakresu e-uzależnień, higieny cyfrowej i ważności relacji osobistych;

Ø  możliwość udziału w dedykowanych webinariach i konferencjach tematycznych realizowanych dla sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo;

Ø   wsparcie w zakresie zarządzania mediami cyfrowymi w społeczności szkolnej;

Ø  dostęp do ogólnopolskiej społeczności Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo umożliwiający wzajemną wymianę doświadczeń;

Ø  certyfikat dla szkoły oraz zaświadczenie dla szkolnego koordynatora projektu.

 

Projekt “Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo” wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2020/2021, tj. punkt 4 (Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.) oraz punkt 5 (Działania wychowawcze szkoły. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych).  

 

SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO

Uczniowie klasy VI naszej szkoły wzięli udział w Szkoleniu online dla Młodych Wolontariuszy projektu „Granie na ekranie”.

Podczas spotkania dowiedzieli się, jak grać w gry cyfrowe, aby przynosiły nam korzyści i pomagały w rozwoju, a także, jak uniknąć negatywnych konsekwencji zaangażowania w taką rozrywkę.

Teraz ich zadaniem będzie dzielenie się pozyskaną wiedzą ze swoim najbliższym otoczeniem oraz społecznością szkolną. Pomocą będzie służyła szkolna koordynatorka projektu p. Olga Buczkowska, a szkolni wolontariusze projektu to: Zuzanna Matyla, Monika Wasiniak, Wiktoria Reda i Karol Banaś.

Powodzenia 

PROJEKT BADAWCZO-EDUKACYJNY “GRANIE NA EKRANIE”

Celem tego projektu jest  zdobycie aktualnej wiedzy na temat używania gier cyfrowych przez dzieci i młodzież oraz edukacja społeczeństwa w zakresie odpowiedzialnego grania.

Projekt realizowany jest przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej, organizatora akcji oraz Fundację „Dbam o Mój Z@sięg”, partnera głównego.  Projekt otrzymał rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej.