Bezpiecznie i szczęśliwie

Nareszczcie wakacje … Odpoczywajcie w pięknym słońcu i przy dobrej pogodzie (tej z natury i tej w sercu), nabierajcie sił i ”ładujcie baterie”, abyśmy wszyscy po wakacjach szczęśliwi, wypoczęci, pełni energii wrócili i spotkali  się w naszej szkole!

Zachęcamy do zapoznania  się materiałami:   

https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,749192b.html

Zasady bezpiecznych zachowań, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia:

https://rcb.gov.pl/alertrcb/zagrozenia-poradniki/burza-badz-bezpieczny/

https://rcb.gov.pl/alertrcb/zagrozenia-poradniki/wichura-jak-sie-przygotowac/

https://rcb.gov.pl/alertrcb/zagrozenia-poradniki/jak-przetrwac-upal/

 

Ognisko przyszkolne

Uczniowie klasy VII I VIII mieli okazję spotkać się przy wspólnym ognisku z pieczeniem kiełbasek w szkolnym Ogrodzie Wypoczynkowym “Przyrodnik”. Spotkanie było świetną okazją do integracji oraz przyjaznych rozmów najstarszych uczniów naszej szkoły, szczególnie po trudnym czasie egzaminów ósmoklasisty. Ognisko było również podsumowaniem realizacji programu profilaktyki i promocji zdrowia “Apteczka pierwszej pomocy emocjonalanej”. Mimo pochmurnej aury pogodowej, humory dopisywały, nawet na zakończenie zaświeciło nam słońce :)

Program “Apteczka...” zrealizowano w szkole dzięki wsparciu merytorycznemu i finasowemu Urzędu Gminy Kwidzyn, za co pięknie dziękujemy!

Czytaj więcej...

Hazard? Nie daj się wciągnąć!

 

To akcja edukacyjna realizowana przez wszystkie izby administracji skarbowej we współpracy z kuratoriami oświatowy. Tegoroczna 3. edycja akcji jest skierowana do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i wszystkich szkół średnich. Oczywiście i nasi uczniowie wzięli udział w tych cennych warsztatach, które odbyły się 20. maja w szkole. Odwiedził nas Pan Kamil Osipowski z Urzędu Celnego w Kwidzynie, który w łatwy i przystępny sposób omówił temat hazardu w naszym życiu! Ostrzegł również młodzież przed negatywnymi skutkami tego uzależnienia oraz omówił pracę w zawodzie celnika.

Cel kampanii  to uświadomienie społeczeństwu,  że:

 • hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie,
 • osoby uzależnione podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach. 

Przekaz kampanii koncentruje się na pokazaniu, że urządzanie gier hazardowych jest nielegalne i że można to zgłosić do KAS.

Akcja edukacyjna KAS organizowana jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

Zapraszamy jeszcze do obejrzenia animacji edukacyjnej z 3. edycji akcji:

https://www.youtube.com/watch?v=0_Eobtz8Z04&t=1s

Czytaj więcej...

Apteczka

To rekomendowany program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia realizowany wśród uczniów klas VII i VIII od marca 2022 r. Realizatorkami programu są Anna Wiśniewska i Lidia Banaś.

Celem programu jest rozwijanie w uczniach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E. P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

Gdy coś nam dolega sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A jak możemy pomóc sobie lub komuś, kto czuje się zraniony, czy przeżywa trudne momenty? 

Podczas spotkań wspólnie z uczniami zastanawiamy się, co jest ważne dla zdrowia emocjonalnego i dobrego funkcjonowania, uczniowie tworzą i wyposażają swoje Apteczki. Uczymy optymizmu i radzenia sobie z przeciwnościami. Na zajęciach omawiamy następujące zagadnienia: 

 1. Apteczka skarbów - jak leczyć rany duszy?
 2. Optymizm - myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
 3. Przyjaźń - okazuj miłość i przyjaźń!
 4. Kreatywność - ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
 5. Wytrwałość - nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
 6. Zdrowie fizyczne - dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
 7. Szczerość - nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia! 
 8. Życzliwość - próbuj zrozumieć i wspierać innych!
 9. Wdzięczność - okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
 10.  Marzenia - wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!

Realizacja programu przyczynia się do rozwijania umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.

Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale również by odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną. Uczniowie podczas zajęć nabywają ważnych umiejętności a przy tym dobrze bawią się i uczestniczą w ćwiczeniach relaksacyjnych, poznawczych a w kwietniu uczestniczyli w kreatywnych warsztatach artystycznych metodą decoupage, poprowadzonych przez Panie instruktorki z Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie. Zobaczcie w galerii zdjęć jak tworzyli swoje dzieła oraz relaksowali się :)

Czytaj więcej...

TYDZIEŃ DLA ZDROWIA

Miniony tydzień w naszej Szkole Promujacej Zdrowie przebiegał pod hasłem “KTO O ZDROWIE DBA, TEN SZCZĘŚLIWE ŻYCIE MA”. A wszystko to w związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia jaki corocznie obchodzimy 7 kwietnia. Celem święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Aktualnie, w tym dniu obchodzony  jest również Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

Temat przewodnim roku 2022 jest Our planet, our health - Nasza planeta, nasze zdrowie.” WHO skupia globalną uwagę na problemie zanieczyszczonej planety, kryzysie klimatycznym i zdrowotnym, nasilających się chorobach oraz pandemii.

            Szkolny Tydzień dla Zdrowia rozpoczął apel przeprowadzony przez  Wolontariuszy i Przedszkolaków. Wskazówki zdrowotne (m.in. piramida zdrowia, 10 zasad zdrowia psychicznego), recytacje wierszy (np. fraszka „Na zdrowie”) oraz radosny śpiew i gimnastyka to tylko niektóre aktrakcje tygodnia. Były aktywne przerwy (hula-hopy, paletki z piłeczkami, a nawet rolki i deskorolki!), specjalne gazetki i wystawy, nauka I pomocy przedmedycznej, warsztaty zdrowotne, „malowanki”, turniej w „dwa ognie”, wspólne Wielkie II Śniadania - „Klasowe talerze zdrowia”, wspólne Wielkie Szkolne Gimnastyki przy muzyce oraz …. punkt medyczny - spotkanie z lekarzem rodzinnym Panią Teresą Bołtuć – Kęsy z Ośrodka Zdrowia w Rakowcu. Odbyły się również dwa konkursy – konkurs plastyczny dla kl. I-IV oraz konkurs wiedzy o zdrowiu dla klas V-VIII, w którym zwyciężyła Martyna Tarnowska, II m. Zuzanna Matyla, III m. Kacper Ciborowski.

            Społeczność szkolna wykazala się niesamowitą pomysłowością i aktywnością podczas obchodów Światowego Dnia Zdrowia za co Rada Rodziców nagrodziła wszystkich słodkimi upominkami :) Mamy nadzieję, że wiedza, umiejętności i dobra zabawa z minionego tygodnia pozostaną na długo w naszej pamięci i będą nam częściej towarzyszły w szkole …

Czytaj więcej...