TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA pod hasłem „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa”

 

W dniach 13 – 17. 09.2021 r. cała społeczność szkolna aktywnie podjęła szereg działań poświęconych bezpieczeństwu w szkole i poza nią. Warto podkreślić, że potrzeba bezpieczństwa jest jedną z podstawowych potrzeb oraz niezbywalnym prawem człowieka!

Celem akcji było:
- podniesienie poziomu bezpieczeństwa i świadomości uczniów/przedszkolaków dotyczących skutków niebezpiecznych zachowań, zabaw w szkole i poza nią, szczególnie w trakcie przerw, w drodze do/ze szkoły (pieszo, rower, autobus),
- kształtowanie bezpiecznych zachowań na terenie szkoły,
- utrwalenie przepisów ruchu drogowego, zasad udzielania I pomocy przedmedycznej oraz bezpieczeństwa sanitarnego w pandemii Covid-19.

W ramach akcji w szkole zrealizowano następujące działania:

1. Każda klasa odpowiedziała na pytanie „Jak bezpiecznie i przyjemnie spędzić przerwę?”

2. Wolontariusze pełnili dyżury na korytarzach szkolnych - „Strażnicy bezpieczeństwa” ubrani w kamizelki odblaskowe oraz piktogramy mówiące o „ zakazie biegania”, “noszenia maseczek”, “zakazie używania telefonów”.

3. W trakcie przerw uczniowie byli nagradzani za wzorowe zachowanie znaczkami „Bezpieczna szkoła, to nasza szkoła”. Na koniec akcji pochwały w dzienniku za wzorowe zachowanie!

4. Klasowy tworzyły na lekcjach religii „Klasowy dekalog bezpieczeństwa”.

5. Na zajęciach plastycznych odbył się konkurs pt. „Jestem bezpieczny, gdy...”

6. W świetlicy szkolnej, w przedszkolu, w bibliotece nauczyciele oraz wybrani uczniowie z klas starszych głośno czytali książki o tematyce bezpieczeństwa.

7. W świetlicy szkolnej uczniowie uczestniczyli w zabawach i grach ruchowych związanych z bezpieczeństwem.

8. Na zajęciach wychowania fizycznego odbyły się pogadanki i praktyczne ćwiczenia na temat bezpiecznego poruszania się po drogach oraz praktyczna jazda na torze przeszkód.

9. Na przerwach uczniowie przypominali sobie zasady udzielania I pomocy przedmedycznej a na zajęciach technicznych przepisy poruszania się pieszych na drogach.

10. Nauczycieli i wychowawców w edukacji uczniów wsparli również strażacy z OSP w Rakowcu oraz strażnik miejski.

Oj działo się, działo... Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w tak ważną sprawę
dla każdego człowieka – BEZPIECZEŃSTWO!

Mamy nadzieję, że poruszana tematyka przypomniała nam to co jest ważne w życiu na co dzień
i przyniesie oczekiwane rezultaty przez cały rok szkolny a nie tylko we wrześniu.
Mnóstwo ciekawych rozmów, pytań, spostrzeżeń oraz dobra nauka i zabawa towarzyszyły wielu osobom przez caaaaaaały miniony tydzień a nawet dłużej :)

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Czytaj więcej...

PRZEDWAKACYJNA PROFILAKTYKA

W naszej szkole w czerwcu było bardzo mądrze i aktywnie! Między innymi działo się tak dzięki realizacji w klasach kampanii społecznych:

  1. Zachowaj Trzeźwy Umysł” - kampania została przygotowana specjalnie z myślą o wsparciu dzieci i młodzieży oraz ich rodziców w trudnych czasach izolacji społecznej. Zgodnie z rekomendacjami psychologów i pedagogów, którzy przygotowali materiały edukacyjne, skupialiśmy się na budowaniu kompetencji radzenia sobie z problemami oraz wspieraniu umiejętności dotyczących wyzwalania pozytywnych emocji. Wychowawcy klas, pedagog i psycholog szkolny omawiali z uczniami treści edukacyjne oraz współnie wykonywali kreatywne zadania.
  2. Smart, to znaczy mądrze!” To nowa kampania profilaktyczno – edukacyjna dla dzieci i młodzieży o cyberuzależnieniu. Program dotyczy problemu uzależnienia od internetu i urządzeń mobilnych, wywołanego epidemią Covid 19. W świetlicy szkolnej został dodatkowo zrealizowany autroski program “Bezpieczne media” z wykorzystaniem m.in. materiałów edukacyjnych Smart, natomiast w klasach IV – VIII wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze “Bezpieczni w sieci”.Nie zabrakło również informacji na gazetkach ściennych i w Librusie :)

Wierzymy, że zrealizowane kampanie przyniosą pozytywne efekty w postępowaniu i zachowaniu się uczniów podczas wakacji i nie tylko... Programy są realizowane w szkole przy współracy z Urzędem Gminy Kwidzyn.

Międzynarodowy Dzień Rodzin

W maju i w czerwcu nasza szkoła uczestniczy w corocznej ogólnopolskiej kampanii społecznej POSTAW NA RODZINĘ!

współdziałając z Urzędem Gminy Kwidzyn.

Dzięki kampanii przekazujemy społeczności szkolnej ważne informacje profilaktyczne.  Realizujemy działania prorodzinne, m.in. Dzień Dziecka, Dzień Mamy, Dzień Taty,  pikinki rodzinne.

Proponujemy profilaktykę pozytywną, która skupia się na tym, co najważniejsze – Rodzinie.
Według specjalistów nie ma lepszego sposobu na ochronę dzieci i młodzieży.
Uczniowie uczestniczą w zajęciach wychowawczych z pedagogiem szkolnym, na których omawiają materiały edukacyjne (ulotki, plakaty) oraz dzielą się własnymi doświadczeniami w tym zakresie. Promujemy również ulotki dla rodziców z apelem, by nie oswajali dzieci z alkoholem. Rodzice powinny być wzorem dla swoich dzieci. Przekonujemy uczniów, by nie próbowali dorównać kolegom, którzy mają już za sobą eksperymenty z alkoholem.

Pamiętamy, że 15 maja był obchodzony Międzynarodowy Dzień Rodzin.

Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego
 funkcjonowania każdego z nas.

Na czas Świętowania zapominamy o laptopach, tabletach czy komórkach! Chwytamy za skakankę, piłkę, zośkę… Gramy w planszówki, karty, statki, „Państwa - miasta"… Wskakujemy na rowery, hulajnogi, do kajaków… Po prostu odkrywamy radość z bycia razem z rodziną...

Wszystkim Dzieciom Małym i Dużym, Rodzinom z naszej szkoły życzymy dużo zdrowia, radości, uśmiechu, spokoju oraz wzajemnego zrozumienia i szacunku na co dzień. Jednocześnie wyrażamy słowa PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW ZA  WSPARCIE DZIECI I MŁODZIEŻY PODCZAS ZDALNEJ NAUKI W DOMU :)