Szkoła Podstawowa w Liczu

PRZEDWAKACYJNA PROFILAKTYKA

W naszej szkole w czerwcu było bardzo mądrze i aktywnie! Między innymi działo się tak dzięki realizacji w klasach kampanii społecznych:

  1. Zachowaj Trzeźwy Umysł” - kampania została przygotowana specjalnie z myślą o wsparciu dzieci i młodzieży oraz ich rodziców w trudnych czasach izolacji społecznej. Zgodnie z rekomendacjami psychologów i pedagogów, którzy przygotowali materiały edukacyjne, skupialiśmy się na budowaniu kompetencji radzenia sobie z problemami oraz wspieraniu umiejętności dotyczących wyzwalania pozytywnych emocji. Wychowawcy klas, pedagog i psycholog szkolny omawiali z uczniami treści edukacyjne oraz współnie wykonywali kreatywne zadania.
  2. Smart, to znaczy mądrze!” To nowa kampania profilaktyczno – edukacyjna dla dzieci i młodzieży o cyberuzależnieniu. Program dotyczy problemu uzależnienia od internetu i urządzeń mobilnych, wywołanego epidemią Covid 19. W świetlicy szkolnej został dodatkowo zrealizowany autroski program “Bezpieczne media” z wykorzystaniem m.in. materiałów edukacyjnych Smart, natomiast w klasach IV – VIII wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze “Bezpieczni w sieci”.Nie zabrakło również informacji na gazetkach ściennych i w Librusie :)

Wierzymy, że zrealizowane kampanie przyniosą pozytywne efekty w postępowaniu i zachowaniu się uczniów podczas wakacji i nie tylko... Programy są realizowane w szkole przy współracy z Urzędem Gminy Kwidzyn.

Czytaj więcej: ...

Międzynarodowy Dzień Rodzin

W maju i w czerwcu nasza szkoła uczestniczy w corocznej ogólnopolskiej kampanii społecznej POSTAW NA RODZINĘ!

współdziałając z Urzędem Gminy Kwidzyn.

Dzięki kampanii przekazujemy społeczności szkolnej ważne informacje profilaktyczne.  Realizujemy działania prorodzinne, m.in. Dzień Dziecka, Dzień Mamy, Dzień Taty,  pikinki rodzinne.

Proponujemy profilaktykę pozytywną, która skupia się na tym, co najważniejsze – Rodzinie.
Według specjalistów nie ma lepszego sposobu na ochronę dzieci i młodzieży.
Uczniowie uczestniczą w zajęciach wychowawczych z pedagogiem szkolnym, na których omawiają materiały edukacyjne (ulotki, plakaty) oraz dzielą się własnymi doświadczeniami w tym zakresie. Promujemy również ulotki dla rodziców z apelem, by nie oswajali dzieci z alkoholem. Rodzice powinny być wzorem dla swoich dzieci. Przekonujemy uczniów, by nie próbowali dorównać kolegom, którzy mają już za sobą eksperymenty z alkoholem.

Pamiętamy, że 15 maja był obchodzony Międzynarodowy Dzień Rodzin.

Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego
 funkcjonowania każdego z nas.

Na czas Świętowania zapominamy o laptopach, tabletach czy komórkach! Chwytamy za skakankę, piłkę, zośkę… Gramy w planszówki, karty, statki, „Państwa - miasta"… Wskakujemy na rowery, hulajnogi, do kajaków… Po prostu odkrywamy radość z bycia razem z rodziną...

Wszystkim Dzieciom Małym i Dużym, Rodzinom z naszej szkoły życzymy dużo zdrowia, radości, uśmiechu, spokoju oraz wzajemnego zrozumienia i szacunku na co dzień. Jednocześnie wyrażamy słowa PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW ZA  WSPARCIE DZIECI I MŁODZIEŻY PODCZAS ZDALNEJ NAUKI W DOMU :)

Czytaj więcej: ...

Klikam z głową

Internet to źródło zabawy i wiedzy oraz narzędzie komunikacji. Należy jednak wiedzieć, jak z niego bezpiecznie korzystać.
W tym celu nasza szkoła realizuje kampanię zaproponowaną tym razem przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie. Uczniowie klas IV-VIII spotkali się ze specjalistami z UKE na zajęciach “Klikam z głową” online dzięki platformie Microsoft Teams.

Specjaliści opowiadali uczniom klasy 4 o tym, jak bezpiecznie poruszać się w sieci i korzystać ze smartfonów, komputerów, tabletów, a także jak radzić sobie z agresją w sieci, chronić swoje dane oraz uniknąć wysokich rachunków.

W ramach zajęć dla uczniów klas VI - VIII eksperci UKE poruszali tematy cyberperzemocy - hejtu i mowy nienawiści, niebezpiecznych wyzwań, sekstingu/sextortionu, a także konsekwencji, jakie te zjawiska ze sobą niosą. Uczniowie dowiedzieli się także, gdzie mogą szukać pomocy, gdy oni sami lub ktoś z ich otoczenia, znajdzie się w sytuacji, z którą nie potrafi sobie poradzić.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia filmów edukacyjnych oraz ulotek.

Klikam z głową - YouTube

Klikam z głową #2 - YouTube

Zespół UKE przygotował również poradnik dla rodziców i nauczycieli, który jest dostępny poniżej w załączniku oraz w wiadomości Librus.

 

Klikam z głową - Ulotka

Poradnik dla rodziców i nauczycieli

Informacja z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie

W celu zwiększenia świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia,  apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami,aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.

Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dlazdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy,wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek,proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw.„tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany,może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

 

https://www.youtube.com/watch?v=DJUmFx9jf58

https://www.youtube.com/watch?v=YupMG7_Rt3k

WŁĄCZAMY SIĘ W DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Unii Europejskiej od 2004 roku. Od kilku lat przekroczył już granice Europy i dotarł do ponad 150 krajów. Jest to największa światowa akcja na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu oraz promocji pozytywnego wykorzystywania sieci, szczególnie podczas trwającej pandemii i nauczania zdalnego. Organizatorem DBI w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange a partnerami firmy Facebook Polska, Google Polska, Samsung i Librus.

 

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypada na wtorek 9 lutego,
ale obchody będą trwały przez cały luty i marzec.

 

Kształcimy świadomość młodych ludzi funkcjonującej w społeczeństwie cyfrowym.
Rodzicu, nauczycielu rozmawiaj ze swoim dzieckiem! Towarzysz mu w sieci. To jest ten moment, aby walczyć z objawami dyskryminacji i nienawiści w sieci.

 

* W naszej szkole odbędą się:

-zajęcia edukacyjne w oddziałach przedszkolnych oraz klasach I-VIII

-zajęcia plastyczne z wykonaniem przez uczniów plakatów pt. „Razem tworzymy lepszy internet”

-specjalne lekcje informatyki z tworzeniem prezentacji multimedialnych pt. „Razem tworzymy lepszy internet”

-tworzenie wirtualnej i realnej galerii prac uczniów

-udział w konferencji online dla nauczycieli

-udział w webinarach z pomysłami dla nauczycieli

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się w DBI i zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dostępnymi na stronie organizatora https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne.html

BEZPIECZNE FERIE – PAMIĘTAJMY!

Uwaga! Zaczynamy dwa tygodnie beztroskiego wypoczynku :) Za oknem zima... Czas wspaniałych zabaw - być może na wyczekiwanym przez wszystkich śniegu!

W tym roku szkolnym 2020/2021 ze względu na panującą sytuację epidemiczną związaną z COVID-19 ferie odbywają się jednocześnie na terenie całego kraju w terminie od 4 do 17 stycznia 2021 r.

Rekomenduje się, aby w czasie zimowego wypoczynku uczniowie pozostali blisko swoich miejscowości zamieszkania, należy bowiem ograniczać zwiększoną mobilność w tym okresie, przez co zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa!

Dla rodziców i opiekunów jest to czas wzmożonej uwagi skierowanej na warunki bezpieczeństwa tego wypoczynku. Należy pamiętać, że zima niesie ze sobą szczególne zagrożenia, którym sprzyjają zmienne warunki atmosferyczne. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi bezpiecznych ferii zawartymi w wiadomości w dzienniku Librus oraz poniżej.

Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami! Jednak zawsze dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmujcie działań zagrażających życiu lub zdrowiu.
Odpocznijcie, nabierzcie sił i motywacji do dalszej nauki.

Twoja krew moje życie!

Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej kampani społecznej "Twoja krew, moje życie".

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości na temat krwi oraz jej honorowego oddawania.

„Większa świadomość w zakresie zapotrzebowania na krew i jej składniki oraz rosnąca liczba dawców to czynniki,

które sprawią, że czerwona nić oplecie i połączy całą Polskę.
Chwyć Czerwoną Nitkę: przyłącz się do sieci ludzi, którzy oddając krew, zapewniają, że wszyscy możemy czuć się bezpieczniej.

Pamiętajmy, że łączy nas krew, która ratuje życie!”

Więcej informacji na stronie: https://krwiodawcy.org/tag/twoja-krew-moje-zycie

Dzień Życzliwości - „Miej życzliwość w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej”

21 listopada przypadał Światowy Dzień Życzliwości, zw. Dniem Uśmiechu, Dniem Pozdrowień, który w sposób szczególny uczciliśmy w naszej szkole. W tym roku w ramach działań wychowawczo – profilaktycznych, Szkoły Promującej Zdrowie zmniejszamy problem agresji i przemocy wśród uczniów, więc w Dzień Życzliwości starliśmy się zarazić wszystkich dobrem i uśmiechem:) Przesłanie akcji było proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką! Uczniowie wszystkich klas wspólnie z wychowawcami omawiali na lekcjach wychowawczych – online historię święta, wiersze, opowiadania, kodeks ucznia życzliwego. Z kolei przedszkolaki spotkały się z Panią pedagog i razem wykonali drzewko życzliwości oraz kartkę z pozdrowieniami dla mieszkańców Domu Seniora w Liczu. Również szkolni Wolontariusze wykonali w domach Muzyczną Laurkę – niespodziankę dla Seniorów, którzy 14 listopada obchodzili swoje święto. Młodzież przesłała Seniorom swoje prace w wersji online. Natomiast życzliwe i szczęśliwe maluchy na zakończenie dnia chętnie pozowały także do zdjęć. Zobaczcie sami...

Czytaj więcej: Dzień...

W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH

Od połowy listopada  do 22 grudnia uczniowie z klas I – III będą uczestniczyli w programie prozdrowotnym W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH. Ma on na celu m.in.

  • Kształtowanie umiejętności troski o własne zdrowie fizyczne i psychiczne.
  • Promocja zdrowego stylu życia i zdrowia psychicznego.
  • Kształtowanie umiejętności dokonywania świadomych wyborów związanych z odżywianiem.
  • Wdrażanie do systematycznej aktywności ruchowej.

Jednym z zadań było wykonanie ilustracji do filmu „GORZKA PRAWDA O CUKRZE”. Wykonane prace dowodzą, że uczniowie uważnie oglądali film i zrozumiały jego treść. Dowiedziały się m.in. w jakich produktach ukrywa się cukier i jakie są konsekwencje jego nadmiernego spożywania. Teraz przed nimi TYLKO dokonywanie każdego dnia wyboru: słodycze, czy warzywa i owoce?

Czytaj więcej: W...

Dzień Żywności

Jako Szkoła Promującą Zdrowie w październiku zwróciliśmy uwagę uczniów na drogocenne właściwości warzyw i owoców. Przy tej okazji poruszyliśmy sprawę marnowania żywności w naszym codziennym życiu. Uczniowie wykonali plakaty przypominające 10 zasad niemarnowania żywności, wskazali produkty, które najczęściej marnujemy oraz podali sposoby jak na co dzień je szanować i nie marnować!

Przyświecały nam hasła: „Marnując żywność – marnujesz wodę, energię i ziemię.”
„STOP marnowaniu żywności – z korzyścią dla środowiska i społeczeństwa”.

Czytaj więcej: Dzień...

Gościmy

Odwiedza nas 201 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
454376

Ścieżka powrotu