NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć
o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali
walkę z sowieckim okupantem.żołnierze wyklęci 1 marca 1

1 marca 2024 roku, w ramach uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przedstawiciele naszej szkoły udali się na uroczyste obchody zorganizowane w Marezie.

Uczniowie klasy 5 i 7 mieli przyjemność wysłuchać przemówień okolicznościowych i występu słowno-muzycznego poświęconego niezłomnej postawie i szczerym patriotyzmie żołnierzy wyklętych.

Po raz pierwszy nasz sztandar, pod opieką pocztu sztandarowego, dumnie reprezentował naszą szkołę podczas tej uroczystości.

 

 

7 marca 2024 roku odbył się w naszej szkole apel poświęcony Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto ustanowione w 2011 roku utrwala pamięć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Niezłomni mając świadomość trwającej okupacji rosyjskiej nie złożyli broni i kontynuowali konspirację po 1945 roku. Stanęli w obronie niepodległej Polski walcząc o prawo do życia w wolnej i suwerennej ojczyźnie. Wielu z nich zostało aresztowanych i podanych bestialskiemu śledztwu, następnie w sfingowanych procesach skazano ich na karę śmierci lub długoletnie więzienie.

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i ciszy po 1989 roku. Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.